Goa – Klimat

Goa - pogodaIndie w większości swojego terytorium znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego, jedynie na obszarach Himalajów i Karakorum oraz wewnątrz Dekanu panuje klimat podzwrotnikowy. Większa część Indii leży w monsunowej odmianie klimatu, gdzie główną jego cechą są cykliczne wiatry, wiejące w okresie letnim od strony oceanu, w zimowym od strony lądu azjatyckiego. Południe i południowo-zachodnia część kraju cechuje się wilgotną odmianą klimatu zwrotnikowego. Tereny górzyste charakteryzują się piętrowością klimatyczną, gdzie w najwyższych gór panują całoroczne mrozy. Na pustyni Thar w północno-zachodnich Indiach klimat jest skrajnie suchy.

Monsunowa cyrkulacja powietrza odznacza się znaczną regularnością, co determinuje układ pór roku. Monsun letni, południowo-zachodni zaczyna się mniej więcej na początku czerwca, a na początku lipca obejmuje cały kraj. Okres tego monsunu trwa do połowy września i na jego okres przypada 70% wszystkich opadów. Ilość opadów rocznych jest silnie zróżnicowana: od poniżej 100 mm we wschodniej części Karakorum i na pustyni Thar, 300–500 mm w środkowej części Dekanu, do ponad 3000 mm na zachodnich stokach Ghatów Zachodnich i do około 11 000 mm na południowych stokach płaskowyżu Śilong. Okres monsunu, gdy wiatry wieją od strony północno-wschodniej, zaczyna się w październiku, a kończy w maju. Jest to czas najmniejszych opadów deszczu, gdy wiatry nad większość powierzchni Indii, przynoszą suche kontynentalne powietrze.

Indie należą do strefy klimatów gorących z wyjątkiem terenów górzystych i pustynnych. Góry Karakorum, zwłaszcza Himalaje stanowią skuteczną zaporę dla chłodnych mas powietrza z Syberii, które w normalnych warunkach mogłyby dotrzeć co najmniej do północnych Indii. Zimy w kraju są łagodne, zwłaszcza na południu kraju. Temperatury oscylują od 10-15 °C na pustyni Thar, 15-20 °C w regionie stolicy kraju i Niziny Hindustańskiej, do 20-25 °C na południu kraju. W okresie kwiecień-maj w Indiach panują największe upały, gdzie temperatura w dzień przekracza 40 °C. Średnie wartości utrzymują się na poziomie 30-35 °C. Na pustyni Thar panują warunki termiczne podobne do tych jakie są na Saharze. Wraz z nastaniem monsunu letniego, temperatury gwałtownie obniżają się. W górach Karakorum i Himalajach jest zimno przez cały rok, w okresie zimowym, w najwyższych partiach gór temperatury spadają nawet do -40 °C.

10 komentarze na “Goa – Klimat

  1. Magicznie doskonałe, namacalnie idealne miejsce do życia. Ja tutaj zostałem na wakacje, a potem wróciłem… NA ZAWSZE.

  2. Wszystko na Goa jest piękne: pogoda rewelacja! flora i fauna zapierające dech w piersiach, a ludzie dopełniają poczucie sielanki 🙂 BOSKO…

  3. Goa to prawdziwy raj na Ziemi! Pogoda jest wymarzona przez praktycznie cały rok. Kiedy u nas sroga zima na Goa wymarzona wakacyjna jak dla nas pogoda! Kraj idealny na święta czy sylwestra. Ja pierwszym razem w marcu natknęłam się na wiatry monsunowe, ale i tak nie żałuje! WATRO!!!

  4. Temperatury 30-35 stopni w grudniu to coś niesamowitego. Pierwszy raz wybrałam się na wakacje w zimie, dokładnie w grudniu tuż przed samymi świętami. To była nagła decyzja podjęta pod namową mojej przyjaciółki, ale naprawdę udana i chętnie bym to powtórzyła. Cudowny klimat, cieplutka woda i non stop świeciło słońce.

  5. Ja uwielbiam wyjeżdżać do takich ciepłych miejsc jak Goa zimową porą, wtedy gdy u nas w Polsce jest mróz i śnieg, tam świeci cały czas słońce i jest bardzo ciepło:)

  6. Byłem na Goa w grudni zaraz przed świętami. Było super. Bardzo ciepło ok.30 stopni, noce trochę chłodniejsze. Ale szok w porównaniu z Polską to coś wspaniałego.

  7. Na Goa byłam z mężem w październiku i było cudownie. Jeśli chodzi o pogodę to poprostu wymarzona ponad 30 stopni a momentami to pewnie było koło 40.

  8. Ja byłam z narzeczonym na Goa pod koniec września, przez dwa tygodnie. Było cudownie, gorąco a nawet upalenie grubo ponad 40 stopni w słonku. Wróciliśmy bardzo opaleni. Lekki wiaterek z nad morza ułatwiał leniuchowanie na plaży, bo trudno było w takim upale wytrzymać na plaży przez kilka godzin.

  9. Oj tak tak zimną na Goa jest bardzo ciepło nawet upalnie. Nie cierpię zimy, kocham upały dlatego też byłem na Goa w styczniu, zaraz po nowym roku. Ciepło i słonecznie!

Możliwość komentowania jest wyłączona.