Goa – zakątek dla zmarzniętych

Goa OpinieStan położony w państwie indyjskim na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego w Azji południowej nad Morzem Arabskim, jest najsłynniejszym regionem turystycznym Indii. Goa dzieli się na Goa północną ze stolicą w Panaji, która jednocześnie jest stolicą stanu i na południową ze stolicą w Margao.

Goa leży w strefie wilgotnego klimatu zwrotnikowego. Charakterystyczną cechą klimatu Goa jest jego odmiana Monsunowa, gdzie wieją cykliczne wiatry od strony oceanu w okresie letnim (okres obfitych opadów deszczu), a od strony lądu w okresie zimowym. Monsun letni zaczyna się od początku czerwca i na jego okres przypada 70% wszystkich opadów. Średnie roczne opady w tym regionie wynoszą 3000mm. Monsun zimowy rozpoczyna się od października, a kończy w maju. Wtedy właśnie na Półwyspie wieją suche kontynentalne wiatry, przynosząc wysokie temperatury i małą ilość deszczu. Najwyższe temperatury przypadają na miesiąc kwiecień i osiągają nawet 40°C. Najlepszym okresem na zwiedzanie Całych Indii, jak i jej stanu Goa, jest okres od połowy listopada do marca, gdzie jest najpewniejsza pogoda. Temperatura wody nigdy nie spada poniżej 25°C.

Wybierając się na Goa musimy pamiętać o niezbędnych nam rzeczach. Musimy zabrać ze sobą przede wszystkim dokumenty tożsamości, a także: przewodnik, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem UV, nakrycia głowy, odpowiednią odzież plażową, jak i przeciwdeszczową ( odzież należy spakować adekwatnie do okresu w którym się wybieramy), japonki, sandały, odzież przewiewną, którą warto zakupić na miejscu, gdyż jest bardzo tania, na pewno aparat fotograficzny z kartą pamięci o dużej pojemności, oczywiście apteczkę, kremy owadobójcze, nóż, scyzoryk, śpiwór i karimatę.

Dla polskich turystów Goa jest miejscem egzotycznym i niewątpliwie daleko położonym, dlatego warto jest dobrze przygotować się do podróży.